Fakty o mozgu, nad ktorými sa až rozum zastavuje

1870

Náš mozog je svojím spôsobom tiež sval: potrebuje tréning, ak sa chce rozvíjať. Učenie, prechádzky na čerstvom vzduchu, zdravé stravovanie, zdravý spánok, cestovanie na nové miesta, nové aktivity, tancovanie a tiež aj hranie Tetrisu sú pre mozog veľmi užitočné.

6

Aj keď spíme, náš mozog pracuje. Naviac, jeho aktivita je počas spánku vyššia ako počas dňa.

[irp]

7

Ak sa nechceme utopiť v mori negatívnych myšlienok, ktorými sme obklopovaní, mali by sme aj občas “vypnúť”, aby sme odľahčili náš imunitný systém. Nezabúdajme však na aktívny odpočinok, čo je pre náš mozog naužitočnejšia forma relaxu.

8

Na ukladanie nových myšlienok sa náš mozog potrebuje zbaviť tých starých. Určite by bolo perfektné, keby sme boli schopní sa rozhodnúť, ktoré spomienky si necháme a ktoré zabudneme. Dosiahnuť to môžeme aj tým, že myšlienku, ktorú si chceme “nechať”, budeme používať častejšie.

9

Náš mozog síce raguje na bolesť, ale sám ju necíti. Je to spôsobené neprítomnosťou nervových zakončení.

10

Každý typ aktivity vytvára v našom mozgu nové neurálne spojenia. Ak myslíme na to, že niečo nedokážeme urobiť, táto myšlienka len posilní toto neurálne spojenie v našom mozgu. Vždy je však možné zaujať aj iný postoj a tým vytvoriť nové spojenie, ktoré môže viesť k pozitívnej zmene.

Na záver malá prosba – rada, cvičte svoj mozog, zaslúži si to 🙂

[irp]