Vedci ani neveria, že našli dávno „stratený“ kontinent!

Kontinenty mizli v celej histórii Zeme, občas v trochu prekvapivom tempe. Pred asi 40 miliónmi rokov, tvorba Himalájí menila výzor celého kontinentu, skaly padali dolu do plášťa a ničili ho. V súčasnej dobe prichádzajú zmeny v podobe lávy z rôznych sopiek na celom svete.

TIP:  23 veľkolepých záberov opustených miest

1-1-2

Tím vedcov v časopise Nature Communications vysvetlil, že na tom pracovali za pomoci preskúmania zirkónových kryštálov – zvlášť náročných drahokamy, ktoré sa tvoria pri extrémne vysokých tlakoch – na plážach Maurícia ich priviedli na povrch sopečné erupcie.

Nachádzali sa až 3 miliardy rokov staré zirkóny, z čoho usúdili, že by mohli pochádzať z dávno strateného kontinentu, ktorý tam bol, ale nakoniec bol zničený. V priebehu času bol roztavený ,,hotspot“ vlastne palivom pre vulkanickú aktivitu Maurícia.

Ich prvé predstavy o tom, kde táto ruina Mauritia ležala, prišli z gravitačných prieskumov. Vedci zistili, že gravitácia kôry okolo Maurícia bola silnejšia ako pri ostatných regiónov v Indickom oceáne.

Jediným vysvetlením bolo, že kôra bola silnejšia, pravdepodobne z doby, kedy zničený kontinent klesal na morské dno a tam sa usadil a zasekol.

TIP:  V päťdesiatych rokoch mohli rodičia kúpiť deťom rádioaktívne laboratórium na hranie
1
2
ZDROJIFLscience
Predchádzajúci článokKrásny chlapček z Etiópie púta pozornosť najmodrejšími očami, aké si kedy videl!
Ďalší článokUmelci pretvárajú detské kresby na nádherné ilustrácie