Vedci ani neveria, že našli dávno „stratený“ kontinent!

Kontinenty mizli v celej histórii Zeme, občas v trochu prekvapivom tempe. Pred asi 40 miliónmi rokov, tvorba Himalájí menila výzor celého kontinentu, skaly padali dolu do plášťa a ničili ho. V súčasnej dobe prichádzajú zmeny v podobe lávy z rôznych sopiek na celom svete.

TIP:  Najzáhadnejšie veci, ktoré sa kedy našli na dne oceánov a morí

Pred touto udalosťou, iný kontinent, ktorý sa zasekol medzi Indiou a Madagaskarom, záhadne zmizol. Teraz, vďaka tvrdej práci na University of New South Wales, boli nájdené jeho zvyšky – a napodiv, nepremiestnili sa príliš ďaleko.

Poďme sa vrátiť 85 miliónov rokov späť a navštíviť ostrov Maurícius. Vtedy táto časť sveta nepredstavovala ostrov, ale malý kontinent pomenovaný Mauritia, ktorý bol štvrtinou veľkosti Madagaskaru.

Vtedy tento mikro-kontinent uviazol medzi Indiou a Madagaskarom, pričom tieto dve zemské masy boli oveľa bližšie k sebe, než sú teraz. Potom sa tieto dva masy začali od seba vzďaľovať.

Mauritia, prilepená na rovnakej podkladovej doske ako India a Madagaskar, bola roztrhaná na kusy touto kontinentálnou segregáciou, prinútená dostať sa do mora a nikdy sa nevrátiť.

Dnešný Maurícius vlastne nie je súčasťou pôvodného mikro-kontinentu. Časť Maskarénskych ostrovov, vytvorených asi pred 10 až 7 000 000 rokov ako sopky, poháňaný fundamentálnou prehriatou dymovou clonou plášťa z materiálu známeho ako „hotspot“.

Akonáhle bolo dostatok magmy generovanej vo vnútri kôry týmto ,,hotspot“-om, táto sopka (teraz už zaniknutá) prerazila cez trosky ruín Mauritia a tvorí Maurícius.

TIP:  Chcete sa báť? Otvorte nasledujúcu galériu, plnú strašidelných starých fotiek
1
2
ZDROJIFLscience
Predchádzajúci článokKrásny chlapček z Etiópie púta pozornosť najmodrejšími očami, aké si kedy videl!
Ďalší článokUmelci pretvárajú detské kresby na nádherné ilustrácie