582989e48242cc30d87bab92c775c439

Varovanie pre všetkých rodičov!

Dylan sa narodil s veľkým tmavým fľakom takmer cez celý chrbát. Jeho nohy i ruky boli posiate materskými znamienkami. Na oddelení novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti prišli na to, že Dylan trpí veľmi vzácnym ochorením kože, ktoré je označované ako kongenitálna melanocytární névus.

Ďalej prikladáme aj fotografie malého Dylana, preto upozorňujeme, že pre niektoré osoby môžu byť znepokojujúce.

„Vo chvíli, keď Dylan prišiel na svet, bolo viac ako 80% jeho tela pokrytých znamienkami. Boli úplne všade, na rukách, na nohách, na tvári a na chrbte mal jedno obrovské, ktoré bolo skoro cez celý jeho malinký chrbátik,“ hovorí jeho matka Kara.

785ae665fbfa44e138367b4df78eb1dc

Existuje aj miernejšia forma tohto ochorenia, kedy sa na tele objaví oveľa menší počet materských znamienok. Bohužiaľ, viac než 500 000 ľudí sa narodí s rozšírenejšou formou tohto ochorenia, kedy je znamienkami posiate celé telo.

Dylanovi rodičia, Kara a Nikki, sa začali o túto chorobu viac zaujímať a došli k záveru, že by v budúcnosti táto choroba mohla prejsť až do rakoviny kože. Tieto obavy im potvrdili aj lekári. Bohužiaľ, rozsah postihnutých miest bol tak veľký, že odstránenie by bolo príliš riskantné.

Našťastie lekári prišli s novinkou, ktorá by pre nich znamenala aspoň lúč nádeje. Implantáty, ktoré sú obyčajne používané pre zväčšenie pŕs, boli Dylanovi vložené pod kožu. Postupne boli ďalšie a ďalšie implantáty spoločne s fyziologickým roztokom vkladané do Dylanovho tela v priebehu 3 mesiacov. Toto bol veľmi dôležitý krok, ktorý započal liečbu malého Dylana.

Nakoniec boli implantáty vybrané, Dylanovo najväčšie znamienko už bolo možné odstrániť a medzery, ktoré po ňom ostali, boli zaplnené prebytočnou kožou.

18a60ff3aa43d5ce1ac03215502a5c08

Každých 3-6 mesiacov musí Dylan podstupovať ďalšie operácie. Za sebou ich má k dnešnému dňu už 26, ale viac ako polovica znamienok bola úspešne odstránená.

„Dúfame, že lekári zvládnu odstrániť všetky znamienka, aby Dylanova šanca, že by niekedy mohol mať rakovinu kože, bola mizivá. Snažíme sa robiť to, čo je pre neho najlepšie a dať mu ten najdlhší a najlepší život, ktorý si zaslúži,“ povedali jeho rodičia.

5fff011a8eb7e1b8b5971bfb3627df20

Hoci je Dylan ešte malé dieťa, vníma svoj handicap rovnako, ako dospelý človek, a aj napriek jeho nízkemu veku sa musel už stretnúť s posmeškami a neslušnými komentármi na svoju adresu. Preto aj v tomto smere mu rodičia pomáhajú a snažia sa s ním zapracovať na jeho sebavedomí a na tom, aby sa on sám cítil dobre. V boji proti takémuto správaniu, rozdávajú Dylanovi rodičia informačné letáky, aby okolie informovali o jeho vzácnej chorobe.

Je to veľmi odvážny malý chlapec, ktorý si musel prežiť už veľa zlého. Má ale obrovské šťastie, narodil sa naozaj úžasným rodičom!