Horšie ako zvieratá: 12 krajín, kde ŽENY považujú len za ODPAD

TIP:  20 krásnych fotografií šťastných otcov a ich bábätiek

Pri všetkej zdanlivej jednoduchosti a prehľadnosti, náš svet aj naďalej zostáva rôznorodým a rozporuplným natoľko, že niekedy pochybujeme o správnosti jeho vnímania: niektoré veci sú stále ohromujúce a dokonca až desivé.

Úprimne nás udivuje, že v čase zavádzania pokročilých technológií a dobývaní vesmíru, na planéte ešte prekvitajú barbarské tradície.

Hovoríme o krajinách, kde ženy nielenže nemajú žiadne práva, ale sú tiež dennodenne vystavené násiliu a v niektorých prípadoch dokonca riskujú svoj život. Tu je zoznam krajín, kde ženy nepovažujú za ľudí.

1. Afganistan

Priemerná dĺžka života afganských žien je nízka, tak okolo 45 rokov, milióny vdov prosia o prežitie. Chudoba, ozbrojené konflikty, skoré manželstvo a násilie od svojich mužov a príbuzných – taký je život miestnych žien. Tu je jedna z najväčších úmrtností pri pôrodoch, chýbajú tu lekári. Ale nie je to tak dávno, čo Afganistan bol svetským štátom…

2. Konžská demokratická republika

„Demokratická“ je veľmi silné slovo, ženy tu nesmú podpísať žiadny právny dokument bez súhlasu svojho muža, zato povinností majú viac než dosť. A hoci ženy nájdeme v armáde, často sú radené v prvých líniách a ako prvé aj umierajú. Vo veľkej miere sa tu vyskytuje AIDS, prekvitá násilie, obyvateľky Konga často zostávajú s deťmi bez akejkoľvek pomoci.

3. Nepál

V tejto krajine sa musia ženy zapojiť do partizánskych jednotiek, aby chránili seba a svoje domovy. Tam sú vítané skoré manželstvo a pôrody. Z dôvodu existencie chudoby, vyhladovaní obyvatelia nevydržia dlho – dievčatá skoro umierajú. Okrem toho, rodičia predávajú svoje dcéry hneď, ako dovŕšia dospelosť.

women-118

4. Mali

Táto chudobná krajina je známa svojim krvavým rituálom: dievčatá tu podstupujú bolestivú obriezku, mrzačia im genitálie. Miestnym ženám sa v ranom veku obrezujú genitálie, aj proti ich vlastnej vôli. Každé desiate dievča v Mali zomiera počas tehotenstva alebo pri pôrode.

5. Pakistan

V tejto krajine sa ženám nežije dobre, kvôli miestnym obyčajom, ktoré môžu byť veľmi nebezpečné. Ak pakistanské dievča odmietne budúceho ženícha, môže byť poliate kyselinou na tvári, môžu ju zabiť kvôli venu, ukameňovať za cudzoložstvo. Dokázať svoju nevinu je nemožné, a vrahovia môžu byť aj príbuzní – otcovia, bratia.

6. India

V Indii si najviac cenia chlapcov, dievčatá sú tu diskriminované od narodenia: mnohé sa nedožijú dospelosti. V Indii často unášajú malé dievčatá, aby z nich urobili prostitútky. Tieto čísla je ťažko pochopiť – tri milióny ľudí v krajine sa živí prostitúciou – takmer polovica z nich sú deti.

7. Somálsko

V Somálsku sa nenachádzajú žiadne nemocnice, takže ťažký komplikovaný pôrod môže viesť k smrti, pretože žene nevie nikto pomôcť. Okrem toho, ženy sú tu viac znásilňované, než vydávané. Podstupujú bolestivú obriezku ako v Mali, čo len zvyšuje úmrtnosť a celkovo zlú situáciu zhoršuje hladomor a sucho.

ebz-500x380

8. Irak

Táto krajina sa ponorila do sektárstva: tu môžu ženy uniesť alebo znásilniť. Všetci, ktorí predtým pracovali, musia zostať doma a zbytočne hladovať. V roku 2014 radikáli popravili okolo 150 žien, ktoré odmietli poskytovať sexuálne služby vojakom.

9. Čad

V tejto krajine je život ženy úplne závislý na jej manželovi, ktorému patrí. Dievčatá sa tu vydávajú v 11-12 rokoch. Na východe krajiny v utečeneckých táboroch to ženy majú ešte horšie. Tam sú vystavené častému násiliu.

10. Jemen

Tu sa ženy nemôžu vzdelávať. Príčina je jednoduchá – nemajú čas. Vydávajú sa ako 7-ročné a potom sú zbavené všetkých práv. Túto situáciu v Jemene sa snažia riešiť, ale zatiaľ sú všetky pokusy neúspešné.

11. Saudská Arábia

Napriek tomu, že táto krajina je bohatá a prosperujúca, ženy tu nemajú žiadne práva. Tu, ako v jedinej krajine na svete, ženy nesmú riadiť auto. Krajina, v ktorej ženy nemôžu opustiť svoj dom bez manžela alebo príbuzného, nemôžu používať verejnú dopravu a hovoriť s cudzími mužmi. Sú povinné mať zahalené celé telo a tvár.

ecc2633d3e987e04e06028260ffb2b35 (2)

12. Guatemala

Je ešte jedna krajina, v ktorej sa ženy boja o svoj život. Zabíjajú ich po stovkách, a nikto to nevyšetruje, hoci je často vidieť na mŕtvole podpis nenávisti. Pravidelné bitie a znásilňovanie – tak žijú ženy z nižších vrstiev v miestnych komunitách.

Je zaujímavé dozvedieť sa, že sú krajiny, kde ženy nemajú žiadne práva. V našich krajinách majú ženy nielen svoje práva, ale pracujú na dôležitých postoch, zaoberajú sa politikou. Raz príde deň, kedy budú mať ženy svoje práva vo všetkých častiach sveta.

TIP:  Muž, ktorý sa odrazil od najťažšej chvíle v živote