7 skrytých, no dôležitých súvislostí z Harryho Pottera, ktoré dokazujú, že J. K. Rowling je génius!

rehost2016913a06c89cf-ff52-48e3-a8f9-2d17f22615bb

TIP:  Obyčajné svinstvo! Začula v obchode plač malého dievčatka. Keď uvidela, prečo plače, zdesila sa!

Harry Potter je geniálna knižná séria. Okrem toho, že s ňou mnoho z nás vyrastalo a dodnes máme v hlave veľa múdrostí, ktoré nám príbeh čarodejníka odovzdal, je pri bližšom skúmaní poznať, ako dobre to celé mala J. K. Rowling vymyslené.

Nasledujúce drobnosti šikovne prepájajú jednotlivé diely, ale vy ste si ich možno ani nevšimli.

 Bláznivá, ale presná fanatička Trelawney

V tretej časti háda jasnovidka a profesorka Trelawney, že sa Harry narodil v zime. To nesedí, Harry sa totiž narodil v júli. Lenže – ako sa dozvieme v závere série – mladý Potter je nechtiac vytvoreným horcruxom, pretože v ňom prežíva časť Voldemortovej duše. A ten sa narodil – hádajte kedy? 31. decembra. Fanatička ako senzibilný človek ten kus Toma Riddla vycítila, a tak si vlastne „tipla“ správne.

download (4)

Symbolika zlatej strely

Keď Harry stlačí zlatú strelu, ktorú mu odkázal Dumbledore, objaví sa na nej nápis „Otváram sa na konci“. V príbehu to znamená, že sa Harrymu otvorí v momente, kedy je pripravený ísť na smrť. Má to ale ešte iný význam – bitka o Rokfort v poslednej časti série sa odohrala v roku 1998, čo je zároveň rok, kedy vyšiel diel prvý. Takže sa vlastne celý ten príbeh „otvára na konci“.

Nešťastná trinástka

Vo Väzni z Azkabanu profesorka Trelawney nechce sedieť pri stole o trinástich ľuďoch, pretože ten, ktorý sa zdvihne ako prvý, aj prvý zomrie. Vo Fénixovom ráde je to potom Sirius, kto sa prvý zdvihne od stola s trinástimi osobami, v siedmej časti sa ako prvý od stola pre trinástich v Brlohu zdvihne Lupin. Ako to s nimi dopadlo, to všetci vieme …

Fred a George Weasleyovci

Hneď v prvej knihe stojí, že Fred a George Weasleyovci boli potrestaní za to, že hádzali ľadové gule na turban profesora Quirrella. Pod ním sa schovávala tvár lorda Voldemorta, takže ten vlastne od dvojčiat dostal peknú nakladačku.

maxresdefault (3)

Viac ako priatelia

Keď sa Harry v šiestom diele ponára do Dumbledorových spomienok, počúva ho v krčme U Kančej hlavy hovoriť, že „sa dlhé roky priatelí s barmanom“. Ako zistíme o diel neskôr, tunajším výčapným je Aberforth, Dumbledorov brat.

Klub ničiteľov horcruxov

Dobre, toto možno nie je prepojenie medzi jednotlivými dielmi, ale aj tak je to zaujímavé. Všimli ste si, že každý horcrux zničila nejaká iná postava? Riddlov denník zlikvidoval Harry, Gauntov prsteň Dumbledore, Slizolinov medailónik Ron, pohár Helgy Bifľomorovej Hermiona, diadém Heleny z Bystrohlavu Crabbe, horcrux vnútri Harryho sám Voldemort a Nagini zabil Neville.

Oko, do duše okno

Vo filme je to síce inak, v knihe sú ale Voldemortove oči popisované ako „zvieracie a červené“. Harry ich má zase zelené, po matke. Keď na seba pália kliatby, tá z Voldemortovho prútika má vždy zelenú farbu, zatiaľ čo tá Harryho červenú. Náhoda? Nemyslíme si!

this-supercomputer-analyzed-the-harry-potter-books-against-the-films-and-the-results-are-insane

TIP:  Pes začal z ničoho nič kňučať, tak zavolali do školy. To, čo sa stalo s ich dcérou...