15 celebrít, které zabil démon alkohol!

fotorcreated-duplicate

TIP:  Otec krutě pomstil dceřino znásilnění: Muž křičel od bolesti, umučil ho!

Na večierkoch nemôže chýbať, dobre sa ním lieči smútok umeleckej duše a tienisté stránky slávy sa s ním tiež hneď lepšie zvládajú.

Reč je o alkohole, vernom (ne)priateľovi mnohých slávnych osobností.

Nasledujúcich pätnásť celebrít kvôli nemu postretlo to najhoršie.

Errol Flynn

28521

Pitie, ženy a míňanie – takému životu holdovala hollywoodska hviezda Errol Flynn. Neskôr mu zostal už len ten alkohol, ktorý mu v 50 rokoch privodil infarkt.

Veronika Lake

28523

Aj napriek schizofrénii, diagnostikovanou v puberte sa herečke Veronike Lake pomerne darilo. V 40. rokoch prepožičala svoju tvár množstvu femme fatale. Narastajúce závislosť na alkohole ale jej zdravotný stav zhoršovala, a to sa podpísalo aj na jej kariére. Neskoršie pokusy znovu uspieť prišli navnivoč a ona v roku 1973 zomrela na cirhózu.

W.C. Fields

28524

Na plátne mu prisudzuje rola opileckého frfloša. Alkoholu sa W.C. Fields ale bohužiaľ nevyhýbal ani v reálnom živote. „Vždy pri sebe noste fľašu whisky pre prípad hadieho uhryznutia. A tiež, vždy pri sebe noste malého hada,“ taká je jedna z jeho dostatočne výmluvných hlášok. Zomrel v 66 rokoch na krvácanie do žalúdka.

Hank Williams

28525

Nadaný hudobník Hank Williams tešil poslucháča len krátko. Už v 29 rokoch ho kvôli závislosti na práškoch a pitiu dohnal infarkt. Jeho osud pred nedávnom stvárnil Tom Hiddleston vo filme I Saw The Light.

John Barrymore

28526

John Barrymore je jednou z prvých hviezd strieborného plátna. Kvôli pitiu ale nebol príliš obľúbený medzi filmovým štábom a neskôr ho už málokto chcel zamestnať. Počas prohibície v rokoch 1920 až 1933 si ilegálne obstarával alkohol pochybnej kvality, čo sa citeľne podpísalo na jeho zdraví. V roku 1942 skolaboval počas nakrúcania rozhlasového programu. Desať dní po prevoze do nemocnice zomrel kvôli pokročilej cirhóze pečene a zlyhávaniu obličiek.

Jack Kerouac

28527

Nespútaná cesta jedného z vedúcich predstaviteľov Beat generation Jacka Kerouacka viedla bohužiaľ do pekiel. Alkohol citlivému autorovi dodával nielen viac guráže, ale tiež mu pomáhal bojovať s depresívnymi stavmi. Divoké jazzové večierky a roadtrip naprieč Amerikou sa potom bez kvapky niečoho ostrejšieho asi nemohli obísť. Následná cirhóza mu jedného dňa privodila krvácanie pažeráka a on v 47 rokoch zomrel.

John Bonham

28528

Rock’n’roll a závislosť na alkohole si idú mnohokrát bohužiaľ ruka v ruke. Niektorí majú na svojom konte až fatálne kúsky, ktoré ovplyvnili celé ich kapely. Napríklad John Bonham, bubeník Led Zeppelin, ktorý sa po 40 panákoch vodky udusil zvratkami. Skupina sa po jeho smrti rozhodla v roku 1980 ukončiť činnosť. Neskôr sa ale ešte niekoľkokrát vrátila.

F. Scott Fitzgerald

28529

Život autora Veľkého Gatsbyho F. Scotta Fitzgeralda vyzeral podobne nablýskaný len na povrchu. Doma ho ťažili problémy s psychicky chorou manželkou, on sám sa potýkal s nadmerným pitím alkoholu. Množstvo zdravotných neduhov nakoniec vyvrcholilo infarktom. Fitzgerald mal ešte len 44 rokov.

Billie Holiday

28530

Bitka jazzovej speváčky Billie Holiday so závislosťami začala v 40. rokoch. V roku 1959 ju potvrdila cirhóza pečene, po ktorej išla hudobníčka konečne do seba a zostala triezva … Teda len na chvíľu. Démonovi alkoholu čoskoro opäť prepadla a skončila v nemocnici. Zomrela 17. júla 1959. Ešte na smrteľnom lôžku bol proti nej vydaný zatykač kvôli prechovávaniu drog.

Mickey Mantle

28531

Závislosť na alkohole sa nevyhýba ani striktne žijúcim profesionálnym športovcom. Mickey Mantle bol v 50. až 60. rokoch jedným z najlepších baseballových hráčov na svete, ale ani to ho neubránilo pred zvodidlom alkoholu, s ktorým koketoval po celú svoju kariéru. Pitie si vybralo svoju daň v roku 1994 a Mantle musel kvôli cirhóze a neoperovateľnému nádoru podstúpiť transplantáciu obličiek. O rok neskôr sa mu rakovina ale vrátila a on jej vo svojich 63 rokoch definitívne podľahol.

Jim Morrison

28532

Sláva a úspech frontmana The Doors Jima Morrisona boli vykúpené draho. Po celú dobu sa oddával drogám a alkoholu, ktoré mu nakoniec privodili infarkt. Mal len 27 rokov.

Amy Winehouse

28522

Tragické príbehy, ktoré píše alkohol, má aj naša doba. Je to len 5 rokov, čo sa k smrti upila Amy Winehouse. Talentovaná speváčka patrila k najvýraznejším menám modernej scény. Slávu a záujem verejnosti ale neustála a svet posledné roky jej života už len sledoval, ako sa v priamom prenose zabíja.

Joseph McCarthy

28533

Senátor Joseph McCarthy bol oddaný nielen ťaženiu proti komunizmu, ale aj alkoholu. Jeho prísun ešte zvýšil po tom, čo mu bolo senátom udelené pokarhanie a jeho popularita prudko klesla. Nie príliš dlhý život politika ukončila v jeho 49 rokoch podľa oficiálnych vyhlásení žltačka, v skutočnosti ale aj on nedostal nič iného, než cirhózu pečene.

Truman Capote

28534

Spisovateľ Truman Capote, okrem iného tvorca Raňajok u Tiffanyho, bol veľkým menom vo vyššej spoločnosti. Bolo teda asi len otázkou času než sa viac ako dôverne zblíži aj s potešeniami bohatých. V New Yorku bol známy ako hviezda každého večierku. Všetka sranda ale niekde končí a tá jeho skončila kvôli chorým obličkám a predávkovaniu sa v roku 1984.

Franklin D. Pierce

28535

Najopilejší prezident americkej histórie – aj takýmto nechvályhodným priezviskom sa mohol chváliť Franklin D. Pierce, štrnásty muž v najvyššom úrade Ameriky. Na otázku kolegov, čo bude robiť po práci, odpovedal: „Opíjať sa, čo iné?“ Jeho závislosť mala ale základ v tragických životných udalostiach. Všetky deti mu zomreli v skorom veku a manželka sa celý život potýkala s ťažkými depresiami. Jeho samotného dostala cirhóza v roku 1869.

TIP:  30 zvláštnych faktov z oblasti vedy